Ksiązki wobec których nie można przejść obojętnie

Szukając prezent na dzień dziadka (https://www.taniaksiazka.pl/t/prezenty-na-dzien-babci-i-dziadka), warto zwrócić uwagę na to, co znaleźć można w księgarniach. Tak, w księgarniach, gdzie zawsze na czytelników czekają fajne książki. Dziadkowie lubią czytać, więc na pewno ucieszą się z tego, że ktoś będzie chciał im podarować fajną książkę do czytania.

“Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”

Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć, jak to jest być górskim wspinaczem, to właśnie dzięki tej książce wszystkiego się dowie. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski zapraszają do poznania biografii jednego z najbardziej wybitnych górskich wspinaczy. Oto Krzysztof Wielicki w całej okazałości. Człowiek, który przeżył już niejedno i niejedno widział. Nie raz i nie dwa ryzykował własnym życiem, po to, aby móc powiedzieć, że udało mu się osiągnąć szczyt. Czy jest dumny z tego, że czasem przyszło mu podjąć taką ryzykowną decyzję? Czy czegoś żałuje? Warto się tego dowiedzieć. W szczególności, że o polskich alpinistach mówi się dużo. To również doskonała okazja do tego, aby ludzie, którzy chcą zacząć się wspinać, dobrze się do tego przygotowali. Pomogą im wskazówki, jakie tutaj pozostawił dla nich Wielicki.

“Kołysanka z Auschwitz”

Mario Escobar zaprasza do poznania niezwykłej, zupełnie innej opowieści obozowej o osobach, które chciały choć trochę wnieść namiastkę ludzkiego życia do Auschwitz. Taką osobą była Helene Hannemann, która na własną prośbę chciała iść do Auschwitz. Ale tylko dlatego, że oficerowie SS umieścili tu jej męża i piątkę jej dzieci. Oni mieli w sobie romską krew. Ona była czystą Niemką. Wcale nie musiała udać się do obozu, ale Helene nie wyobrażała sobie, że pozostawi swoją rodzinę. Życie w obozie było nie do zniesienia. Bohaterka została rozdzielona z mężem, ale na szczęście, jej dzieci przy niej pozostały. Doktor Mengele postanowił, że Helene utworzy …przedszkole dla dzieci na terenie obozu. Nie było to łatwe zadanie, ale Helene postanowiła, że chociaż trochę będzie to przypominało normalne, kochające miejsce.