Co można kupić dziadkowi na prezent?

Jeżeli ktoś chciałby znaleźć fajny prezent na dzień dziadka, to z powodzeniem może pomyśleć o książkach, których jest naprawdę bardzo dużo. Dziadkowie ucieszą się, że dostaną fajną lekturę, która niekiedy wciągnie ich w fascynujący świat tajemnic i prawd ludzkich.

“Dziewczynka z Sobiboru”

Czy w czasach II wojny światowej można było liczyć na jakiekolwiek ludzkie odruchy? Odpowiedź znajdzie się w tej otoksiążce, której autorem jest Franco Forte. Rok 1943. Hans Heigel, nasz główny bohater, jest oficerem SS i pochodzi z Osnabrücku. Hans nie zgadza się na politykę III Rzeszy. Ze względu na swoją żonę i malutką córeczkę, nie robi nic przeciwko władzom niemieckim. Oficer zostaje wysłany na służbę do Sobiboru – obozu koncentracyjnego, który znajdował się na terenie Polski. Obozowa rzeczywistość nieco go przytłacza. W szczególności, że poznaje on malutką dziewczynkę. Żydówka tak bardzo przypomina jego własną córeczkę. Hans nie wie, że dużo ryzykuje, ale postanawia zrobić wszystko, aby ta mała przeżyła. Układa pewien plan, ale trudna, obozowa rzeczywistość niczego mu nie ułatwia. Czy uda mu się utrzymać małą przy życiu? Warto się tego dowiedzieć.

“Wszystko za Everest”

10 maja 1996 roku. Kilka wyszkolonych grup górskich wspinaczy przygotowuje się do wejścia na Everest. Na górę, która dla wielu jest marzeniem. W czasie wędrówki dochodzi do nagłego załamania pogody. Prawie nikt nie przeżył. Tylko on. John Krakauer, który jest autorem tej właśnie książki. Postanowił on opowiedzieć ludziom o tym, co wtedy działo się na górze, aby dać dowód na to, że takie wyprawy nie są niczym łatwym. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę to, jak duża ilość osób w ostatnim czasie wchodzi na tą wysoką górę. Tylko że są to wyprawy komercyjne, gdzie brakuje nie tylko wiedzy, ale odpowiedniego przygotowania. John Krakauer to doświadczony wspinacz, który chce również oddać hołd tym osobom, jakie straciły życie na Dachu Świata w dniu tej pamiętnej i bardzo bolesnej wyprawy.